ترانزیت؛ گمرک و بیمه حمل کالا

Transit, Customs & Insurance

بسته کامل از نیازهای تجاری

جهت ساختن آینده ای روشن و توسعه یایدار کسب و کارتان در بازارهای بین المللی با دپارتمان تجارت و بازاریابی بین الملل گروه مشاوران کبالت همراه باشید.

ترانزیت؛ گمرک و بیمه حمل کالا

ترانزیت یک فعالیت بین المللی است، بنابراین هر کشوری برای ترانزیت با سایر کشورها باید قوانین خود را با قوانین بین المللی تطبیق دهد. ترانزیت یعنی انتقال کالایی گمرک نشده  تحت نظارت گمرک از یک گمرک به گمرکی دیگر به معنای ساده تر ترانزیت به ارسال کالا و یا اقلام دیگر اشاره دارد که از طرف فروشنده ارسال شده اند،اما هنوز به خریدار نرسیده و در مسیر هستند ترانزیت یک فعالیت بین المللی است، بنابراین هر کشوری برای ترانزیت با سایر کشورها باید قوانین خود را با قوانین بین المللی تطبیق دهد. ترانزیت داخلى عبارت از آن است که کالاى گمرک نشده از گمرک‌ مجاز داخل کشور به گمرک‌ دیگرى در داخل کشور حمل و تحویل شودترانزیت ریلی به حمل بار و کالاهایی با حجم بالا با قطار های باری از طریق خطوط ریلی گفته میشود،یکی از موارد مهم اقتصادی هر کشوری که از طریق هوایی صورت می گیرد که به آن ترانزیت هوایی گفته میشود.

 به گمرک در زبان انگلیسی customs  در زبان فرانسه douane و در زبان ترکی gümrük  گفته می شود. سازمانی است دولتی که مسئول اجرای قانون گمرک و وصول حقوق و عوارض و نیز مسئول اجرای سایر قوانین و مقررات مربوط به ورود ، صدور، جابجایی یا انبار کردن کالاست.

در بحث گمرک همانند بقیه مباحث که به مراودات تجاری بین المللی مربوط می باشدمفاهیم تعریف ها اصطلاح ها و روش های متعددی وجود دارد، اما به طور فهرست وار گزیده ای از آنها را شرح خواهیم داد، مانیفست فهرست کلی است که حاوی کلیه برنامه های مربوط به محموله می باشد ،این فهرست کل زمانی عرضه می شود که محموله تجاری به گمرک مقصد می رسد.صاحب کالا از نظر گمرک شخصی است که اسناد خرید و یا اسناد حمل به نام او باشد. دمپینگ ،هر گاه کالایی با قیمت پایین تر به قصد تخریب تولیدات داخلی وارد شود این عمل دمپینگ نامیده می شود کابوتاژحمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر کشور از راه دریا یا رودخانه مرزی است .کارنه تیر، سند ترانزیتی بین الملی کالا از راه زمینی است که در مبدا صادر می شود و به موجب ان کالا از کشورهای بین راه تا مقصد که به طور ترانزیت عبور می کند. ترانشیب ،عبارتست از روش گمرکی که به موجب آن کالاها تحت نظارت گمرک از یک وسیله حمل و نقل ورودی به یک وسیله حمل ونقل خروجی انتقال داده می شود. تخلفات گمرکی اظهار خلاف واقع یا تسلیم اسناد نادرست به گمرک تخلفات گمرکی محسوب می شود.

بیمه صادرات، بار صادراتی نقش مهمی در تجارت کالا دارد و ریسک‌های ناشی از این کار را پوشش می‌دهد. اما بیمه‌نامه‌ها خود انواع مختلفی داشته و تفاوت‌هایی با یکدیگر دارند. دو طرف اصلی یک بیمه نامه بیمه گذا،بیمه گر هستند که به موجب آن بیمه گر متعهد می شود که در صورت وارد شدن خسارت به کالای بیمه گذار،خسارت آن را پرداخت کند در واقع شخص بیمه گر، حمل کالا از یک نقطه به نقطه دیگر را بیمه کرده است.بیمه نامه باربری چندین حالت مختلف دارد که شامل، بیمه نامه باربری واردات، بیمه صادرات ،ترانزیت و داخلی است . لازم به ذکر است که بر طبق قراردادهای مختلف تجاری مختلف هزینه بیمه کالا با فروشنده کالا یا خریدار کالامی باشد.

جهت بهره مندی از اطلاعات بیشتر و یا خدمات ما درتمامی این زمینه ها می توانید با تیم تخصصی ما مشورت کنید ،

جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با مشاوران ما تماس بگیرید.

فهرست
Translate »